|

זעזוע מוח

זעזוע מוח

זעזוע מוח הוא למעשה חבלת ראש קלה. נפוץ בסוגי ספורט כגון היאבקות ואומנויות לחימה, כדורגל, כדורסל ויותר בנשים העוסקות בספורט. גם בסוגי ספורט פחות נפוצים בישראל כמו פוטבול אמריקאי והוקי קרח ניתן לסבול מזעזוע מוח. החבלה שכיחה גם במתבגרים: 5-18% מכל פציעות הספורט בגיל התיכון הם זעזועי מוח.

ההגדרה הרפואית מדברת על תהליך מורכב שמשפיע על המוח ונובע מחבלה.

בזעזוע מוח יש חמישה מרכיבים עיקריים:

זעזוע המוח כשלעצמו אינו מסוכן ברוב הגדול של המקרים אולם במקרים נדירים יש בעיות לטווח ארוך.
זעזוע מוח

החשיבות בזיהוי וטיפול בזעזוע מוח

החשיבות בזיהוי וטיפול נכונים במקרים של זעזוע מוח היא בתופעה נדירה שנקראת Second Impact 1Syndrome. התופעה נגרמת אם הספורטאי סובל זעזוע נוסף לפני שהתלונות מהזעזוע הראשון נעלמו לחלוטין. פגיעת הראש יכולה להיות מינימלית ביותר ואף לא לקרות באותו יום של הזעזוע הראשון. יתכן אף שלא נזהה שהספורטאי פצוע, אבל הוא יכול להתמוטט ולאבד הכרה זמן קצר לאחר הארוע. הספורטאי יכול להידרדר למצבים קשים ואף למוות1.

ההסבר לתופעה לא לגמרי ברור, אך הסכנה קיימת. אסור לחזור לפעילות לאחר חבלות ראש ללא אישור רופא מומחה בעל ניסיון בטיפול בפציעות מהסוג הזה1. החזרה לפעילות נעשית בהדרגה ותחת השגחה. כל ספורטאי נבחן בסרגל מאמצים מובנה לפני חזרה לפעילות

מתי כדאי לפנות לרופא?

יש לפנות לרופא בכל חבלת ראש משמעותית טרם חזרה לפעילות כלשהי.
יש לשים לב- במקרים בהם הספורטאי חש את התופעות הבאות: טשטוש ראיה, כאב ראש בלתי נסבל, איבוד הכרה, קושי בהליכה/ דיבור. עליו לגשת מיד למיון ולא להמתין לבדיקת המומחה בקליניקה.

מה צפוי לקרות במפגש עם הרופא?

הרופא יישמע את תלונות הספורטאי וישאל שאלות כדי להבין את סיפור החבלה. במידה ואכן מדובר בזעזוע מוח, הרופא יספק לו הסבר מפורט על מצבו וטיפול שיקל על תופעות שונות שאותן הוא חווה, לפי הצורך. לבסוף יתאים הרופא לספורטאי סרגל מאמצים לחזרה לספורט.

1H. C. Rossetti, J. T. Barth, D. K. Broshek, J. R. Freeman, “Concussion and Brain Injury” in “DeLee & Drez's Orthopaedic Sports Medicine- 4th Edition”, M. Miller, S. Thompson (Saunders, 2015) Vol. 2, Chapter 125.

אולי יעניין אותך גם

מנתח ברך מומלץ

מנתח ברך מומלץ

לעיתים קרובות מכונה הגוף האנושי "המכונה המופלאה", ואין ספק, כי במובנים מסוימים, אופן פעולתו של הגוף והשילוב המושלם שבו פועלות

קרא עוד »
זריקות prp לירך

זריקות PRP לירך

כשאנחנו חושבים לעומק על התפקיד הנכבד שממלאים מפרקי גופנו (ובמיוחד, מפרקי הרגליים, הנושאים את כל משקל הגוף) בפעילות היומיומית שלנו,

קרא עוד »
קרע בגיד אכילס

קרע בגיד אכילס

גיד האכילס, בדומה לשאר הגידים, מחבר בין עצם לשריר. במקרה זה, הגיד מחבר בין שריר הסובך (Musculus gastrocnemius – השריר

קרא עוד »

מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.