|

פציעות טניס

פציעות ספורט

יתרונות הטניס

יש המון יתרונות בטניס. מלבד זאת שזהו משחק מהנה, הוא מפתח יכולת אירובית, כוח שריר, מפחית סיכון לירידה בצפיפות העצם ומוריד תמותה. בעקבות העליה בפופולריות הטניס בעשורים האחרונים, ישנן גם יותר פציעות בספורט זה1. עיקר פציעות טניס הן בכתף, מרפק ושורש כף יד, אך ייתכנו גם פציעות ברגליים בטניסאים. בכתבה זו נסקור פציעות טניס שכיחות והטיפול בהן.

פציעות טניס - כתף

מפרק הכתף מציק להרבה טניסאים. בעיקר בגלל חוסר שיווי משקל של שרירי השכמה ושינויים בטווחי התנועה בכתף במי שמשחק תקופה ארוכה. אם מצבים אלו לא מטופלים, יתכנו נזקים בגידים בכתף ובמבנים סחוסיים תוך מפרקיים בכתף. טניס שונה מענפים אחרים כיוון שרבים מהעוסקים בו ממשיכים לשחק גם בגילאי 40 ומעלה1. בגיל זה הסיכוי לפציעה בכתף גדל: 50% מהשחקנים בגיל זה סובלים מכאבים בכתף עקב גירוי יתר של הגידים מתנועות חוזרות ונשנות או עקב בליטת עצם1. חלק מהכאבים בכתף בסופו של דבר מגיעים לטיפול ניתוחי זעיר פולשני. החדשות הטובות הן שאחוז גבוה מאוד מאלו שעוברים ניתוח חוזרים לשחק טניס1.

פציעות טניס -מרפק

השימוש ביד דומיננטית אחת במשחק הטניס גורמת לשכיחות גבוהה של פציעות ממאמץ יתר. כמעט 40% מהשחקנים המקצוענים מתלוננים על כאבים במרפק1. בשחקנים חובבים יש שכיחות גבוהה של דלקת בצד החיצוני של המרפק ("מרפק טניס" או Tennis Elbow באנגלית). הסיבה לכך היא טכניקה לא טובה של "Backhand"- חבטת גב כף היד. הטיפול הראשוני כולל שיפור טכניקה (שורש כף יד קשיחה יותר ומכופפת לכיוון גב האמה בפגיעה בכדור ושינוי ברקטה), טיפול פיזיוטרפי מתאים, מתיחות ורצועות תמיכה. ב- 90% מהמקרים הכאבים חולפים אם מתמידים בטיפול1. במקרים העקשניים ניתן לטפל בזריקת Platelet Rich Plasma (שנקראת בקיצור PRP). זו זריקה בה משתמשים בדם הספורטאי, מסרכזים אותו ומעלים את ריכוז הטסיות בו. את הנוזל המרוכז מזריקים לאזור הכאבים כדי לייעל את תהליכי הריפוי. בשחקני טניס מקצועיים הכאבים מופיעים יותר בזמן הגשה ובאזור הפנימי במרפק ("מרפק גולף" או Golfer’s Elbow באנגלית). הטיפול במקרה זה דומה לטיפול ב"מרפק טניס"1.     

פציעות טניס- שורש כף יד

פציעות שורש כף יד בטניסאים לא נפוצות כמו פגיעות בכתף או מרפק. מיקום הכאב בשורש כף יד קשור מאוד לצורה בה מחזיקים את רקטת הטניס1. ב- Eastern Grip הכאב יופיע בבסיס האגודל. ב- Western Grip  הכאבים יהיו בשורש כף היד בצד הנגדי1. כאבים אלו מורגשים עקב דלקות בגידים בדרך כלל ויחלפו עם מנוחה.

פציעות טניס -רגליים

"רגל טניס" היא פציעה שנגרמת בזמן ההגשה, ברגל האחורית שנעה קדימה מיד לאחר ההגשה. זהו בעצם קרע חלקי של שריר התאומים הפנימי בשוק, באזור הקרוב לברך1. הטיפול במצב זה אינו בניתוח ודורש מעקב פיזיוטרפי ותרגול להפחתת כאבים, מתיחות וחיזוק שרירים1.

פציעות טניס - כף רגל

הבוהן הגדולה בכף הרגל יכולה להיפגע בזמן ריצה מהירה לרשת- דימומים מתחת לציפורן עקב חבלה בבוהן הם פציעה כואבת. שמירה על אורך ציפורניים תקין ונעליים נוחות יכולים למנוע סוג זה של פציעה1. טניסאים שמשחקים שנים יכולים לפתח שחיקה של מפרק בסיס הבוהן. מצב זה לעיתים מצריך טיפול בפעולה ניתוחית שלאחריה ניתן לחזור לשחק.    

בכל מקרה של פציעה בטניס, חשוב להיבדק על ידי אורתופד מומחה ספורט כדי שהפציעה תאובחן ותטופל ביעילות ותאפשר חזרה מהירה ובטוחה למגרש.

1 R. A. Gallo Tennis Injuries, Sports Medicine Update 2010 Mar.-Apr.: 2-5.      

שתפו את המאמר

אולי יעניין אותך גם

מנתח ברך מומלץ

מנתח ברך מומלץ

לעיתים קרובות מכונה הגוף האנושי "המכונה המופלאה", ואין ספק, כי במובנים מסוימים, אופן פעולתו של הגוף והשילוב המושלם שבו פועלות מערכות הגוף השונות הם אכן מופלאים ומעוררי השתאות, אולם,

קרא עוד »
זריקות prp לירך

זריקות PRP לירך

כשאנחנו חושבים לעומק על התפקיד הנכבד שממלאים מפרקי גופנו (ובמיוחד, מפרקי הרגליים, הנושאים את כל משקל הגוף) בפעילות היומיומית שלנו, אנחנו מגלים שאין זה פלא, שעם הגיל והמאמץ המתמיד

קרא עוד »
קרע בגיד אכילס

קרע בגיד אכילס

גיד האכילס, בדומה לשאר הגידים, מחבר בין עצם לשריר. במקרה זה, הגיד מחבר בין שריר הסובך (Musculus gastrocnemius – השריר החזק והגדול הממוקם בחלק השוק האחורי ומקנה לשוק את

קרא עוד »

מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.