|

אורטופד מומחה למרפק

מדוע חשוב להתייעץ עם אורטופד מומחה למרפק?

המרפק הוא אחד המפרקים המסובכים והלא סלחנים בגוף שלא מאפשר הרבה מקום לטעויות. טיפול לא מתאים במרפק יכול להוביל למגבלת תנועה, כאבים וחולשה במרפק שקשה להתמודד איתם. רוב המצבים הרפואיים במרפק נפתרים בעזרת טיפול לא ניתוחי. חשוב לאבחן מצבים אלה בצורה נכונה ולדעת לתת את הטיפול המתאים ביותר למטופל. ניסיון וידע אבחנתי וטיפולי אלה מצויים בידי אורטופדים שמטפלים בבעיות מסוג זה באופן תכוף- אורטופדים מומחים למרפק. בנוסף, במקרים בהם הטיפול הלא ניתוחי לא עוזר או במקרים בהם דרוש טיפול ניתוחי כמו בשברים מסוימים, חשוב שהאורטופד המנתח יהיה בעל ניסיון בטיפול בבעיות במרפק.

אורטופד כזה הוא אורטופד מנתח מומחה למרפק. ישנם מעט מאוד אורטופדים מנתחי מרפק בישראל. המיומנות הנדרשת בטיפול ובביצוע ניתוחים מורכבים וזעיר פולשניים באזור המרפק נרכשת לאחר שנים רבות של לימוד, תרגול והתמקצעות. לכן, במקרים של פציעות, כאבים או בעיות אחרות במרפק, חשוב לפנות אל אורטופד מומחה למרפק לאבחון וטיפול מתאימים.

לקבלת ייעוץ השאירו פרטים

באילו מצבים מטפל אורטופד מומחה למרפק?

בעיות במרפק מתחלקות לבעיות כרוניות, שנמשכות זמן רב, ובעיות "חריפות" כשהכוונה היא לבעיות שלא נמשכות זמן רב. בעיות כרוניות נובעות בדרך כלל מעומס יתר, עייפות או שחיקה. בעיות אלה נפוצות מאוד בספורטאים ומטופלים שמשתמשים רבות בידיים בעבודתם. לדוגמא: מרפק טניס או מרפק גולף. במהלך העבודה או הספורט, יש שימוש רב בשרירים שמיישרים ומכופפים את שורש כף היד שמקורם באזור המרפק.

שרירים אלה חווים עומס יתר ומפתחים דלקות שבהתאם לקבוצת השרירים המעורבת מדובר במרפק טניס או מרפק גולף. שחיקת סחוס של המרפק גם היא נובעת מעומס יתר על המרפק. לעומת זאת, בעיות "חריפות" נגרמות מחבלה או פציעה כלשהי, כמו למשל קרע הגיד הדו ראשי באזור המרפק, שברים ופריקות במפרק המרפק. חלק מהפציעות ה"חריפות" דורשות טיפול ניתוחי כדי שתפקוד המרפק יהיה אופטימלי. במצבים אלה ועוד רבים אחרים מטפל אורטופד מנתח מומחה למרפק.

איך נמנע נזק בלתי הפיך למרפק לאחר פציעה?

אנו משתמשים בידיים שלנו ביום יום באופן תכוף. בנוסף, ספורטאים שעוסקים בספורט שעיקרו גפיים עליונות כמו כדורסל, כדורעף וכדוריד, חייבים את הידיים בכדי להמשיך לעסוק בספורט. לכן, פציעות במרפק הן פציעות מאוד מתסכלות כיוון שהן כואבות ומגבילות בתפקוד. בין אם מדובר בפציעות "חריפות" כמו שברים או פציעות כרוניות כמו מרפק טניס. אורטופד מומחה למרפק ידע להתאים טיפול נכון לבעיה ויידע להימנע מנזק בלתי הפיך למרפק. למשל, אורטופד שמטפל בפציעות מרפק יודע שהוא מפרק שמאוד לא "אוהב" שמקבעים אותו ונתנים לו לנוח בלי להזיז אותו. לכן, חשוב לא להשאיר את המרפק בסד או גבס לאורך זמן.

אורטופד מומחה מרפק ידאג להסביר למטופל את חשיבות הנעת המרפק בהקדם גם במקרים של שברים מסוימים, אחרי ניתוחים במרפק ובפציעות באזור באופן כללי. אחרת, המרפק מפתח הידבקויות סביב המפרק ובעקבות זאת נוצרת מגבלה בטווח התנועה שיכולה להפריע בתפקוד היומיומי, למשל באכילה. קשה מאוד לטפל במגבלת תנועה זו, אם היא נוצרת. לעיתים אפילו טיפול ניתוחי לא יפתור את הבעיה. אחד העקרונות הנוספים החשובים למניעת נזק בלתי הפיך למרפק במצב של שבר במפרק הוא שחזור השבר או "הרכבת הפאזל" של חלקי השבר בצורה הכי מדויקת וקרובה למצב שטרם הפציעה. זאת כדי למנוע שחיקה מוקדמת של המרפק עם התחלת השימוש בו. אלו שתי דוגמאות למניעה של נזק בלתי הפיך למרפק שאורטופד מומחה שמטפל בפציעות מסוג זה ידע להימנע מהן.

מרפק טניס

"מרפק טניס", או בשמו המקצועי Lateral Epicondylitis הוא מצב של כאבים במרפק שנגרמים משימוש יתר. אומנם שחקני טניס, מטקות או כל ספורט אחר...

מרפק גולף

הכאב יכול להקרין לכיוון שורש כף יד בצד הפנימי של האמה לכיוון הזרת. הכאב מורגש עקב נזק לגידים שמכופפים את שורש כף היד...

לחץ על עצב אולנרי

העצב האולנרי הוא אחד משלושת העצבים המרכזיים ביד. הוא יוצא מהצוואר ויורד לאורך היד עד לאצבעות. לאורך המסלול ישנם מספר אזורים בהם הוא יכול להידחק על ידי רקמה שסביבו...

קרע בגיד הדו ראשי באזור המרפק

השריר הדו ראשי (Biceps) נמצא בקדמת הזרוע ותחילתו באזור הכתף. הוא אחראי על כיפוף המרפק ועל סיבוב שורש כף היד כלפי חוץ, כמו בתנועת סיבוב של מברג או מפתח...

מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.