|

זריקות PRP

זריקות PRP

זריקות PRP (ראשי תיבות של Platelet Rich Plasma) משמשות רופאים מזה שנים במגוון רחב של בעיות. החל מהטיפולים הקוסמטיים המיועדים להצערת העור (אנטי אייג'ינג), דרך טיפולים שמטרתם עידוד צמיחת שיער וכלה בטיפול בבעיות של שריר ושלד. אי לכך, זריקות PRP לברך הפכו לשיטה שימושית ופופולארית מאד לטיפול במצבים אורתופדים שונים. זריקות ה-PRP נחשבות כמועילות במגוון בעיות אורתופדיות שמקורן בפציעות ספורט, פגיעות ניווניות וכדומה.

 

על זריקות PRP לברך

את החומר המוזרק בטיפולי זריקות ה-PRP מספק דם שנלקח מהמטופל/ת. הדם שנלקח עובר תהליך שמפריד את הדם מהפלזמה. הטסיות, יחד עם פקטורים שונים המעודדים ריפוי ומפחיתים דלקת וחומרי הגדילה מצויים בנוזל הפלזמה לאחר ההפרדה מהדם. כאשר מוזרקת זריקת ה-PRP, היא מעודדת את האצת הריפוי הטבעי, כך שהתוצאות הן ריפוי מהיר, התחדשות וצמיחה מואצת של רקמות פגועות. במקרה של זריקות הPRP טיפוליות, הריפוי המהיר ילווה גם בהפחתת כאבים בצורה ניכרת ושיפור ביכולות ובתפקוד האיבר הפגוע. זריקות ה-PRP, למעשה, נותנות לגוף "boost" (דחיפה עוצמתית), תומכות בו ומעודדות אותו לרפא את עצמו.

 

למי מתאים הטיפול בזריקות אלה?

זריקות ה-PRP הן זריקות שיש להן פוטנציאל לעידוד ולזירוז תהליכי ריפוי במחלות ובפציעות מסוגים שונים. למשל, אנשים שמתמודדים עם פציעת ספורט כגון קרע בגידים או רצועות, מרפק טניס ועוד עשויים להפיק תועלת רבה מהטיפול באמצעות זריקות פי אר פי. בדומה לכך, המתמודדים עם מחלות ניווניות או מצבי שחיקה התחלתית של הברך עשויים לחוות שיפור משמעותי במצבם והקלה בכאבים תודות לזריקות ה-PRP, אשר מסייעות באיחוי ובריפוי רקמות הסחוס ומעודדות את התחדשות התאים.

 

באילו מצבים מומלץ לשקול זריקת PRP לברך?

פציעות ספורט – פציעות ספורט, כידוע, עלולות לפגוע במפרקים השונים, ליצור קרעי שרירים וגידים, לפגוע במניסקוס (Meniscus) או לגרום למתיחת רצועות. במצבים אלו עשוי לחול שיפור בעקבות הזריקות.

פגיעות ניווניות / פגיעות שחיקה – פגיעות מזוג זה נוצרות בעיקר באזורי הברכיים או הירכיים, אך גם באזור הכתף והמרפק בשל שחיקת סחוסי המפרק. בשחיקה התחלתית טיפול בזריקות הPRP  עשוי להפחית כאבים ודלקת ולשפר תפקוד.

 

בנוסף להזרקת זריקות PRP לברך, משמשות כיום הזריקות במצבים אורטופדיים נוספים. הנה מספר דוגמאות:

מחלת החיתולית הכפית – Plantar fasciitis (המוכרת בקהל הרחב כ"דורבן בעקב" או כ"דורבן בכף הרגל") – מצב שבו המטופל חווה כאבים בעקב כף רגלו בעיקר בזמן הצעדים הראשונים שהוא עושה בבוקר או אחרי ישיבה ממושכת.

נזקים, קרעים ודלקות בגידים – למשל, דלקת בגיד אכילס (Tendo Calcaneus) הממוקם במפרק הקרסול, בעיה בגיד הפיקה הממוקם במפרק הברך או מרפק טניס- דלקת בגידים שמחברים בין המרפקים לבין שורשי כפות הידיים.

בורסיטיס / דלקת של בורסת המפרק – הבורסה של המפרק היא סוג של שקית המלאה בנוזל הנמצאת בסמוך למפרקים. מטרת הבורסה הינה הפרדה בין הגידים והשרירים השונים שמפעילים את המפרק לבין העצם שלו ומניעת חיכוך שעלול להיווצר ביניהם בנסיבות מסוימות. עומס מוגבר (כדוגמת חזרתיות מתמשכת בפעולות ובתנועות מסוימות) המופעל על בורסת המפרק עלול לגרום להיווצרות דלקת וכאבים במפרק, כמו למשל בגבשושית הגדולה בירך.

 

היתרונות של זריקות PRP

ישנם מספר יתרונות משמעותיים לטיפולים באמצעות הPRP:

 • עידוד תהליך ריפוי טבעי – זריקת PRP, כפי שצוין בתחילה, מבוססות על ריכוז טסיות דם המופקות מדמו של המטופל עצמו. נוזל הפלזמה שמוזרק מעודד את חידוש התאים ומאיץ תהליכי ריפוי שאותם יוצר הגוף באופן טבעי.
 • המקור לפלזמה הוא המטופל-עצמו – דחייה של חומרים זרים לגוף ותגובה לתרופות שמיוצרות בתהליך כימי מלאכותי הינה בעיה שכיחה. כל תרופה שמקורה אינה באדם-עצמו היא בעלת סיכון גדול יותר ליצירת תגובה אלרגית מאשר חומר שמקורו באדם-עצמו. הגוף שלנו "מתוכנת" להגן על עצמו, ולכן זריקות פי אר פי שמופקות מדם המטופל/ת לא יגרמו לדחיה או תגובה אלרגית בגוף.
 • משאב זמין ונוח – על מנת להפיק ולהזריק למטופל פלזמה שלו-עצמו, אין צורך בהפקת תרופות יקרות מחומרים מתוחכמים ובמעבדות המיועדות לכך. לכל מטופל דם משלו, אשר ממנו אפשר להפיק את זריקות הפלזמה בכל רגע.
 • התהליך קל ופשוט – כל הטיפול (מלקיחת הדם ועד להזרקה) הוא פשוט וקל לביצוע. לאחר לקיחת הדם מהמטופל, הוא מוכנס לצנטרפוגה המפרידה את הדם לרכיביו השונים.
 • הטיפול מכוון ומדויק – זריקות ה-PRP לברך (או לכל מפרק רלוונטי אחר) מבוצעות בצורה מדויקת ומכוונת. לרוב הזריקה מבוצעת תוך שימוש באמצעי דימות, כדי להגיע בדיוק לאזור הפגוע וכך להפיק את מרב התועלת מהטיפול.
 • התהליך מהיר וקצר – לרוב, טיפול זריקות PRP לברך לא ייארך יותר מ-20 דקות עד חצי שעה.

 

תופעות לוואי

לטיפולי הזרקת PRP אין תופעות לוואי מוכרות ייחודיות. וגם אם, במקרה, מופיעים גירוי קל, כאב מקומי או נפיחות קלה באזור ההזרקה, התופעה חולפת תוך פרק זמן קצר.

אולם חשוב להדגיש, כי בדומה לכל ברור פעולה המבוססת על שימוש בדם, גם כאן יש לבצע את התהליך, אך ורק, במרפאה מסודרת וסטרילית, וזאת, בכדי למנוע חשיפה פוטנציאלית לזיהום.

 

משך ההשפעה

הטיפול, כאמור, אינו טיפול ארוך – 20-30 דקות והמטופל שב לשגרתו ולהתנהלותו היומיומית. ישנם מקרים בהם לא יתעורר צורך בטיפול נוסף, במיוחד כשמדובר במטופל צעיר ופציעה חריפה. יחד עם זאת, אין כל מניעה לחזור על הטיפול על פי הצורך, לפי הנחיות הרופא המומחה המטפל.

 

איך הטיפול מתבצע בפועל?

 1. לקיחת דם מוריד ביד המטופל, כמו בבדיקת דם רגילה.
 2. הכנסת הדם למבחנה צנטריפוגלית המסובבת אותה במהירות רבה ומפרידה את טסיות הדם משאר רכיבי הדם. בסופו של התהליך נוצרות מספר שכבות- כדוריות הדם האדומות, הטסיות עתירות הפלזמה (השכבה שבה נעשה שימוש) ושכבה שהיא דלה בטסיות.
 3. בעזרת מזרק תישאב השכבה העשירה בפלזמה.
 4. הנוזל העשיר בטסיות יוזרק ישירות אל האזור הפגוע

 

ד"ר לי יערי – אורטופד ספורט ומנתח המתמחה בפציעות ספורט

בזכות ניסיונו הרב בתחום מצליח ד"ר יערי להשיב את מטופליו לשגרת חייהם בדרך המתאימה, המהירה (אבל גם הבריאה והבטוחה) ביותר. מתמודדים עם כאבי ברכיים? רוצים לשמוע על על הטיפול בכאבים באמצעות זריקות PRP? צרו קשר.

שתפו את המאמר

אולי יעניין אותך גם

מנתח ברך מומלץ

מנתח ברך מומלץ

לעיתים קרובות מכונה הגוף האנושי "המכונה המופלאה", ואין ספק, כי במובנים מסוימים, אופן פעולתו של הגוף והשילוב המושלם שבו פועלות מערכות הגוף השונות הם אכן מופלאים ומעוררי השתאות, אולם,

קרא עוד »
זריקות prp לירך

זריקות PRP לירך

כשאנחנו חושבים לעומק על התפקיד הנכבד שממלאים מפרקי גופנו (ובמיוחד, מפרקי הרגליים, הנושאים את כל משקל הגוף) בפעילות היומיומית שלנו, אנחנו מגלים שאין זה פלא, שעם הגיל והמאמץ המתמיד

קרא עוד »
קרע בגיד אכילס

קרע בגיד אכילס

גיד האכילס, בדומה לשאר הגידים, מחבר בין עצם לשריר. במקרה זה, הגיד מחבר בין שריר הסובך (Musculus gastrocnemius – השריר החזק והגדול הממוקם בחלק השוק האחורי ומקנה לשוק את

קרא עוד »

מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.