|

זריקות PRP לירך

זריקות prp לירך

כשאנחנו חושבים לעומק על התפקיד הנכבד שממלאים מפרקי גופנו (ובמיוחד, מפרקי הרגליים, הנושאים את כל משקל הגוף) בפעילות היומיומית שלנו, אנחנו מגלים שאין זה פלא, שעם הגיל והמאמץ המתמיד שאנחנו מפעילים עליהם, המפרקים שלנו נשחקים וזקוקים לטיפול שישיב אותם למצבם הבריא. בהתאם לכך, אין זה מפתיע גם שהמדע ממשיך לחפש, כל הזמן, טיפולים אורטופדיים חדשניים ויעילים יותר. אחד מהטיפולים המתקדמים האלה הן זריקות PRP לירך – טיפול אורתופדי שצובר תאוצה בשנים האחרונות. מהן זריקות PRP? למה הן משמשות? למי מתאים הטיפול בהן? על שאלות אלו (ועל שאלות נוספות) נענה במאמר זה.

 

מה הן, זריקות PRP לירך?

זריקות PRP (ר"ת ל-Platelet-Rich Plasma) הן זריקות שהחומר המוזרק במסגרתן מופק מדמו של המטופל-עצמו (טיפול אוטולוגי). הדם מעובד לתמיסה העשירה בטסיות דם, המוזרקת לאזור פגוע. ה-PRP, בזכות תכונותיו, מעורר, מאיץ (ובמקרים מסוימים, אף יוצר) תהליכי ריפוי טבעיים בגוף האנושי, דבר ההופך אותו לפיתרון המתאים למצבים השונים, ביניהם – בעיות אורטופדיות  מסוימות. בנוסף לתחום האורטופדיה, זריקות PRP מהוות כיום אמצעי טיפול משמעותי לטיפולים רבים בתחומי האסתטיקה – מהשימוש בהן כאמצעי להצערת העור (טיפולי אנטי אייג'ינג) ועד לשימוש בהן כאמצעי לטיפול בהתקרחות (באמצעות עידוד זקיקי השיער להתפתחות מחודשת).

 

למי מתאים הטיפול בזריקות PRP?

בתחום האורטופדיה משמשות זריקות ה-PRP להתחדשות רקמות, ולזירוז ולשיפור הריפוי במצבים השונים, ביניהם – הטיפול במצבים דלקתיים ברקמות הרכות כדוגמת זריקות PRP לטיפול בדלקת בבורסת גבשושית הירך, זריקות לטיפול בבורסת הברך, מצבים של מרפק טניס, דורבן, דלקות גידים שונות – גיד אכילס, בעיות שרירים, בעיות מפרקים וכן הלאה. בנוסף, מחקרים הוכיחו את יעילותן של זריקות PRP בהקלה על התסמינים שמהם סובלים המתמודדים עם דלקת מפרקים ניוונית.

 

יתרונות זריקות PRP

בנוסף ליתרונן היחסי של זריקות PRP לירך על גישות הטיפול האחרות, יש להן יתרון מוחלט אחד – מקור החומר המשמש בהן הוא גוף האדם-עצמו. מה שאומר, כי בניגוד לחומרים המיוצרים במעבדה או לחומרים שמקורם מן החי או מאנשים אחרים (כמו במקרים של השתלות), בזריקות ה-PRP לא קיימים הסיכונים של דחייה או של התפתחות תגובה אלרגית קיצונית בגוף המטופל. חשוב לזכור, כי, תמיד, מעבר להצלחתו הכוללת של תהליך מסוים הכולל תרופות / זריקות / ניתוחים, קיימים סיכונים ספציפיים, נקודתיים, האורבים למטופל זה או אחר. השימוש בפלזמה עשירה בטסיות שמקורה בגוף המטופל-עצמו שוללת ומכחידה כמעט כליל את הסיכונים האלה.

 

איך הטיפול מתבצע בפועל?

בשלב הראשון, תישאב מנת דם (מ-15 ועד ל-60 סמ"ק, בהתאם לצורך) מהמטופל. מנת הדם תועבר לצנטריפוגה לצורך הפרדת הרכיבים. התמצית העשירה בטסיות תוזרק לאזור הפציעה בהתאם לצורך שיקבע הרופא המטפל. כך, למשל, אם המטופל סובל מפציעת ספורט באחד מהשרירים או המפרקים, הרופא יזריק את ה-PRP אל האזור הפגוע ולפי שיקול דעתו, אל מספר מקומות נוספים שמסביב למוקד הפגיעה.

ההליך עצמו, מרגע שאיבת הדם ועד להזרקת הפלזמה עשוי לקחת בין חצי שעה לשעה, בהתאם לגודל האזור המטופל.

מיד לאחר הזריקות, טסיות הדם מתחילות להתפרק ולשחרר את החלבונים והורמוני הגדילה – החומרים שפעולתם היא זו המסייעת לחידושם של התאים ולתיקונם.

 

תופעות לוואי אפשריות

כפי שהזכרנו קודם, בטיפול PRP הדם המשמש להכנת הפלזמה או דמו של המטופל-עצמו כך שתופעות הלוואי האפשריות והסיכון להופעתן הם מזעריים.

יחד עם זאת, לאחר קבלת טיפול בזריקת PRP עלולים להופיע שטף דם או כאב מקומי (בין אם באזור שממנו נשאב הדם ובין אם באזור שטופל). לעיתים, המטופל אף עלול לסבול מתחושת אי נוחות שתחלוף תוך מס' ימים.

במרבית המקרים, המטופל יהיה מסוגל לשוב לפעילותו כמעט מיד לאחר ביצוע הטיפול, כשהוא מצויד בהוראות הרופא בנוגע להמשך.

 

משך השפעת זריקות PRP לירך

השפעתו של הטיפול מורגשת בהדרגה, והיא, לרוב, מגיעה לשיאה לאחר פרק זמן של כחודש לאחר הזריקה. ההשפעה נמשכת, בממוצע, בין שישה חודשים ועד לשנה, אולם מוכרים כיום לא מעט מקרים בהם השפעת הטיפול נמשכה גם לפרקי זמן ארוכים יותר, אפילו עד לשנתיים.

מאחר והמדובר בטיפול ביולוגי שעליו ניתן לשוב ולחזור מספר פעמים (בהתאם לצורך ועל פי שיקול דעתו של הרופא המטפל) אין כל מניעה לביצוע סדרת זריקות, אם המצב מצריך זאת.

 

ד"ר לי יערי – אורטופד ספורט מנתח מומחה לפציעות ספורט

ד"ר יערי מקפיד להתעדכן בשיטות ובטכנולוגיות החדשניות ביותר, בכדי להציע למטופליו מגוון רחב של טיפולים שונים, שמהם – ייבחר הטיפול המתאים ביותר עבורם.

בזכות ניסיונו הרב בתחום האורטופדיה הכירורגית מצליח ד"ר יערי להשיב את מטופליו לשגרת חייהם בדרך המתאימה, המהירה (אבל גם הבריאה והבטוחה) ביותר, תוך מתן יחס אישי וליווי צמוד לכל מטופל. סובלים מבעיות אורטופדיות שונות? יתכן מאד כי זריקות PRP לירך עשויה להיות הפתרון עבורכם. צרו איתנו קשר למידע נוסף.

שתפו את המאמר

אולי יעניין אותך גם

מנתח ברך מומלץ

מנתח ברך מומלץ

לעיתים קרובות מכונה הגוף האנושי "המכונה המופלאה", ואין ספק, כי במובנים מסוימים, אופן פעולתו של הגוף והשילוב המושלם שבו פועלות מערכות הגוף השונות הם אכן מופלאים ומעוררי השתאות, אולם,

קרא עוד »
זריקות prp לירך

זריקות PRP לירך

כשאנחנו חושבים לעומק על התפקיד הנכבד שממלאים מפרקי גופנו (ובמיוחד, מפרקי הרגליים, הנושאים את כל משקל הגוף) בפעילות היומיומית שלנו, אנחנו מגלים שאין זה פלא, שעם הגיל והמאמץ המתמיד

קרא עוד »
קרע בגיד אכילס

קרע בגיד אכילס

גיד האכילס, בדומה לשאר הגידים, מחבר בין עצם לשריר. במקרה זה, הגיד מחבר בין שריר הסובך (Musculus gastrocnemius – השריר החזק והגדול הממוקם בחלק השוק האחורי ומקנה לשוק את

קרא עוד »

מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.