|

קרע במניסקוס

מהו קרע במניסקוס ?

קרע במניסקוס היא אחת הפציעות הכי נפוצות בברך. היא שכיחה מאוד בענפי ספורט פופלריים בישראל כמו כדורגל, כדורסל, טניס, כדוריד, כדורשת ועוד. הפציעה נגרמת כשספורטאי גורם לסיבוב הברך שלו בזמן נשיאת משקל. לעיתים גם סקוואט (Squat) נמוך או הרמת משקל כבד כשלעצמם יכולים לגרום לקרע מניסקוס.

ד"ר לי יערי בהסבר מקיף על פציעת קרע במניסקוס >>

מבנה ותפקוד המניסקוס

המניסקוס הוא רקמה בצורת האות "C" באנגלית. למניסקוס תפקידים רבים: חלוקת העומסים בברך, שמירה על יציבות הברך, "שימון" הברך ועוד1. קיימים שני מניסקוסים בכל ברך. מניסקוס בצד הפנימי ובצד החיצוני של הברך. כל מניסקוס ממשיך מהצד האחורי לצד הקדמי בברך1. לכן, קרע במניסקוס לעיתים יכול להיות מורגש בברך בצד הפנימי- אחורי או בצד הפנימי- קדמי, למשל, כתלות באזור הקרע.

קרע במניסקוס מבנה המניסקוס בברך

תלונות במצב של קרע במניסקוס

קרע במניסקוס גורם לעיתים לכאבים בכיפוף עמוק של הברך, כמו בכריעה, ובתנועה סיבובית של הברך. בנוסף, קרע יכול לגרום לברך נפוחה, קושי ביישור הברך ואף "נעילה"1. במצב של "נעילת" הברך, היא "נתקעת" בזוית מסוימת והמטופל צריך לעשות תנועה כלשהיא בשביל לשחרר אותה. לא כל הסובלים מקרע במניסקוס ירגישו כך, אבל אם התלונה מופיעה- היא מרמזת שככל הנראה קיים קרע שכזה. כאב מקרע במניסקוס מורגש בדרך כלל בפעילות1. בנוסף, מטופלים מתלוננים לעיתים על ברך נפוחה לאחר פעילות מאומצת כספורט, נשיאת משקלים או בסוף היום. כאב מקרע מניסקוס מורגש בדרך כלל בצד הפנימי של הברך, אך ייתכנו גם כאבים בצד החיצוני ובקדמת הברך. הכאב בברך יגרום לעיתים למוח להימנע מלהפעיל את השריר הארבע ראשי בקדמת הברך כדי להימנע מהכאב. אי הפעלה של השריר הארבע ראשי יכולה להוביל למעין "בריחה" של הברך, לכן לעיתים מטופלים עם קרע במניסקוס יתלוננו שהברך לא יציבה.

מתי כדאי לפנות לאורטופד מומחה ומה צפוי במפגש עימו?

כשהברך נפוחה, כואבת או ישנה הגבלה בטווח תנועה שמתבטאת בחוסר יכולת לכופף את הברך או ליישרה. אורטופד מומחה יישמע את סיפור הפציעה וישאל שאלות אודות הכאב. בנוסף, כדי לתת למטופל את הטיפול המתאים ביותר עבורו, הרופא ינסה להבין לאיזו רמה של פעילות מתכוון המטופל לשוב לאחר הטיפול בקרע במניסקוס. האם מדובר על מרתוניסט תחרותי שמתכנן לחזור להתחרות? על גולש קייטסרף שמתכנן לחזור ולעשות קפיצות גבוהות? האם המטופל לא רוצה לשוב לעשות ספורט או שמעולם לא היה ספורטאי? הדרישות מהברך ומהמניסקוס אצל כל אחד מהמטופלים בדוגמאות למעלה שונה והטיפול בהם משתנה בהתאם. לאחר קבלת תשובות לשאלות הנ"ל ובדיקה פיזיקלית מדוקדקת, הרופא ימליץ על דרך הפעולה המתאימה. יתכן ובסוף המפגש יהיה צורך בהדמיות נוספות כמו צילום רנטגן ו- MRI.

איך נאבחן קרע במניסקוס?

הדבר החשוב ביותר באבחנת קרע במניסקוס הוא שאילת שאלות מכוונות. הרופא ישאל את המטופל על סיפור החבלה בברך, אם הייתה. במטופלים צעירים בדרך כלל יהיה סיפור של חבלה לא ישירה לברך. המטופל יספר לעיתים קרובות שהחבלה לא מנעה ממנו לשוב לפעילות אותה עשה מספר דקות לאחר שנפצע. נפיחות בברך תופיע בדרך כלל רק יום למחרת. הרופא ישאל על התלונות הנפוצות במצב של קרע במניסקוס: מטופלים עם קרע במניסקוס ירגישו נעילות או שהברך "נתקעת", כאבים בכיפוף עמוק של הברך, כאבים באזורים מסוימים בברך- בעיקר באזור הפנימי וחוסר יציבות של הברך. לאחר שעלה החשד לקרע במניסקוס, הרופא יגש לבדוק את המטופל. הברך יכולה להיות נפוחה, עם נוזל בתוכה, תיתכן רגישות במישוש הצד הפנימי או החיצוני בברך, הגבלה ביישור מלא של הברך וכאבים בכיפוף. ישנן מספר בדיקות מיוחדות שמיועדות לאבחן קרע במניסקוס. בדיקה אחת היא לבקש מהמטופל לבצע סקוואט (Squat). אם כיפוף הברך גורם לכאב בצד הברך- הבדיקה חיובית לקרע מניסקוס. בדיקה נוספת היא לבקש מהמטופל לעמוד על הרגל הכואבת תוך כיפוף קל של הברך וביצוע תנועות סיבוביות של הרגל בעמידה. גם במקרה כזה אם המטופל חווה כאב- הסיכוי לקרע במניסקוס עולה. קיימות עוד מספר בדיקות שמטרתן לבדוק האם קיים קרע במניסקוס שלא נפרטן כאן. חשוב גם שהרופא יבדוק לפגיעות נוספות בברך ופגיעות שיכולות לדמות קרע במניסקוס, כמו קרע ברצועה המייצבת הפנימית בברך.

לאחר שאילת השאלת הנכונות ובדיקה פיזיקלית מדוקדקת, בדרך כלל ניתן להעריך האם המטופל סובל מקרע במניסקוס. כדי לאשרר את האבחנה יש לבצע שתי בדיקות הדמיה נוספות: צילום רנטגן של הברך בעמידה שמראה האם קיימת שחיקה של המפרק וכן בדיקת MRI. בדיקה זו מראה רקמה רכה בברך בצורה טובה. ניתן בעזרתה לאבחן נזק סחוסי בברך, גם אם הוא קטן, קרעים במניסקוס וקרעים ברצועות מייצבות בברך. בדיקת ה- MRI נותנת לנו מידע רב וחשוב בכדי להעריך את מידת הפגיעה בברך.      

קרע במניסקוס - צילום
קרע במניסקוס - צילום MRI
קרע במניסקוס - תצלום MRI

טיפול בקרע במניסקוס

טיפול לא ניתוחי שכולל טיפולי פיזיותרפיה ו/או הידרותרפיה, הפחתת דלקת וכאבים, חיזוק שרירים סביב הברך ובאזור הירך וכדורים נוגדי דלקת ואף זריקות לברך במידת הצורך, יכול לעיתים להספיק להקלת הכאבים מקרע במניסקוס1. טיפול שכזה יכול לתת לפציעה זמן להחלים בעצמה ולתגובה המקומית להירגע.  יש חשיבות גדולה לחיזוק השרירים מסביב לברך- השריר הארבע ראשי, מיישרי הברך (Hamstrings), שריר התאומים, מכופפי הירך ושרירים נוספים. שרירים חזקים סביב הברך וברגל הפגועה עוזרים בייצוב הברך ובתמיכה במפרק הברך, מפחיתים כאבים בברך ותחושה של חוסר יציבות ונעילות של מפרק הברך, מפצים על תפקוד פגום של מניסקוס קרוע ולעיתים מאפשרים חזרה לספורט. שרירים חזקים סביב הברך יכולים למנוע קרע מניסקוס מלכתחילה ואם המניסקוס נקרע- למנוע פגיעה נוספת במניסקוס. עם זאת, במקרים רבים בהם המטופלים עוסקים בספורט עם שינויי כיוון, או שהמטופל צעיר ופעיל, טיפול לא ניתוחי אינו מספק1. במקרים אלו, הדרישות מהברך הן גבוהות, וברגע שקיים קרע במניסקוס, יש קושי לשוב לפעילות. זאת עקב כאבים שמופיעים סביב אימון, משחק או כל פעילות מאומצת אחרת. במצב כזה יש צורך בניתוח מניסקוס.

צפו בנעילה ושחרור ברך עם קרע במניסקוס >>>

אולי יעניין אותך גם

פציעות בהתעמלות קרקע

התעמלות קרקע- פציעות נפוצות והטיפול בהן בשנים האחרונות ולאור ההצלחה של ישראל באולימפיאדת טוקיו כמות המתעמלים בהתעמלות קרקע בישראל עלתה

קרא עוד »

פציעות בקייטסרף

בכל מקרה של פציעה בקייט, חשוב להתייעץ עם אורתופד מומחה ספורט שמבין את נפשו וצרכיו של הגולש. זאת כדי שבעזרת

קרא עוד »

מלא/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.